Jak dobrze rozplanować przestrzeń w małej łazience?

zbliżenie na szafkę z umywalką w łazience

Mała łazienka nie musi być niewygodna. Jeśli dobrze zaplanujesz rozmieszczenie w niej sprzętu, możesz zyskać dodatkową przestrzeń i sprawić, że korzystanie z niej będzie komfortowe. Dodatkowo możesz wywołać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia, aby nie było zbyt przytłaczające. Przeczytaj poniższy wpis, a podpowiemy ci, jak to zrobić.

Zanim przystąpisz do prac budowlanych lub remontowych w łazience, zastanów się dobrze, co jest ci tam najbardziej potrzebne. Być może do tej pory trzymałeś tam rzeczy i urządzenia, z których tak naprawdę nie korzystasz lub możesz je przenieść do innego pomieszczenia. Z różnych względów nie wszystkim odpowiada montaż pralki w kuchni, warto jednak zastanowić się, czy nie ma możliwości zainstalowania jej w innym miejscu, na przykład w piwnicy. Kolejna kwestia to pytanie, czy faktycznie potrzebujesz wanny, czy może lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową. Część akcesoriów łazienkowych takich jak ręczniki czy kosmetyki możesz przechowywać w garderobie lub sypialni.

Najlepiej powierzyć projekt łazienki specjalistom, którzy nie tylko zadbają o jej funkcjonalność, biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczne takie jak na przykład przyłącza wodne, ale też o jej estetykę. Profesjonaliści mogą podpowiedzieć ci, jakie sprytne rozwiązania zastosować w małych łazienkach. Jednym z nich jest zamówienie mebli na wymiar, które będziesz mógł dopasować do trudnych do wykorzystania wnęk.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Aby komfortowo czuć się w małej łazience, warto także pomyśleć o optycznym powiększeniu łazienki. Można to zrobić poprzez odpowiednie rozmieszczenie sprzętu i mebli oraz dobranie odpowiedniej kolorystyki. Warto pamiętać, że jasne i błyszczące elementy mogą rozświetlić niewielkie wnętrza. Pomyśl więc o szarych lub błękitnych kafelkach (zimne odcienie powodują efekt „oddalenia”). Podobną funkcję pełnią odpowiednio umieszczone lustra i dominacja elementów poziomych (wertykalizacja). Jeśli twoja łazienka nie ma okna, zadbaj o dobre oświetlenie.